Kemer

Kemer 

Riwiera Turecka 

Turecka część wybrzeża Morza Śródziemnego słynie z pięknej, słonecznej pogody, niezliczonych plaż i wspaniałych kompleksów hotelowych. Znane kurorty tj. Antalya, Alanya, Side, Belek czy Kemer co roku goszczą rzesze turystów. Antalya jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, miastem, które łączy nowoczesność z historią. Side słynie przede wszystkim z antycznego miasteczka oraz ruin świątyni Apollina nad brzegiem morza. Belek z kolei to królestwo golfistów. Piękne, klimatyczne miasto z zielonymi połaciami aromatycznych lasów piniowych. Alanya jest wprawdzie najdalej oddalonym kurortem od lotniska, ale to tutaj najchętniej przybywają co roku turyści. Wzgórze Kale z ruinami zamku, rozrywkowe centrum, port i wiele innych atrakcji czeka na turystów w Alanyi. Kemer jest ceniony przez turystów lubiących spokój i piękne krajobrazy. Błękitne morze i góry, które schodzą prosto do morza i dzięki temu tworzą urokliwe zatoczki.  

Dlaczego Kemer? 

Kemer należy do typowych kurortów śródziemnomorskich. Jest to stosunkowo nowe miasto, a jego główną atrakcją są plaże i spacery piękną promenadą. Kemer zasłynął przede wszystkim z uprawy granatów. Dawniej była to wioska rybacka, ale przepiękne krajobrazy tego miejsca sprawiły, że z biegiem lat powstało tu nowoczesne miasto i zarazem elegancki kurort. Kemer to wysokiej klasy hoteli, możliwości zasmakowania żeglarstwa oraz doskonałej bazy dla aktywnego wypoczynku. Czyste morze i ogrom zieleni – lasy piniowe, ogrody cytrusowe - stały się wizytówką Kemer. Podobnie jak wyjątkowa plaża Moonlight, piękna i czysta, w kształcie półksiężyca. Większość plaż w Kemer to plaże żwirowe lub kamieniste, co sprawia, że woda jest przeźroczysta, niezwykle czysta, ponieważ automatycznie się filtruje, nie zamula jej piasek. Wybierając się na wczasy w Kemer należy zabrać buty do wody. Kemer jest ciche, spokojne, bardzo klimatyczne. Można spędzić czas w niewielkich kawiarenkach lub wynająć jacht i nim popływać. 

 

 

Co warto zwiedzić odpoczywając w Kemer? 

W samym Kemer można pospacerować promenadą nadmorską lub spędzić czas w centrum miasta. Jest tam plac z pomnikiem Atatürka i fontanną oraz Wieżą Zegarową. Magicznym miejscem spotkań jest właśnie biała wieża, która znajduje się na głównym placu miasta. W Kemer jest piękna marina, do której warto się wybrać na spacer. W porcie cumują bowiem eleganckie jachty, zaś w sezonie turystycznym każdego dnia odpływają stąd statki wycieczkowe. Pomiędzy Moonlight Beach, która uchodzi za najpiękniejszą plażę w tym rejonie, a Mariną znajdziemy Yörük Parki czyli muzeum pod gołym niebem (skansen), w którym przedstawione jest życie Nomadów. Skansen połączony jest z restauracją, w której można napić się tureckiego çayu, siedząc na tradycyjnych tureckich dywanach. W Kemer znajdziemy również tradycyjny bazar oraz sklepy z pamiątkami, ręcznikami, złotem, skórą oraz ubraniami typu “turkish original”.

 

Kemer atrakcje okolicy 

Wypoczywając w Kemer z pewnością warto wybrać się na Tahtalı Daği. Szczyt tej góry, którą nazywają również Olimp sięga 2365 m. n. p. m. Dlaczego Olimp? Ponieważ dawniej wierzono, że mieszkają na niej bogowie. Kolejka zabierze nas na szczyt, z którego można podziwiać panoramę okolicy. Góra Tahtalı jest częścią Parku Narodowego Olympos, w którym znajdują się ruiny antycznego licyjskiego miasteczka. Ruiny i ich położenie na podmokłym terenie, w gąszczu sprawiają wrażenie mrocznego miejsca. Akropol, fontanna, akwedukt, grobowce z sarkofagami, płaskorzeźby, kamienny most, pozostałości bazyliki i łaźni oraz teatru robią duże wrażenie. Jednak największe wrażenie sprawia wejście do świątyni ku czci boga ognia Hefajstosa. To na cześć Chimery czyli wiecznych ogni. To właśnie kolejne miejsce, które warto zobaczyć, ale wcześniej można również przeczytać na naszym blogu: Mitologiczna Chimera w Turcj

Jest jeszcze jedno miejsce, które warto zobaczyć, a mianowicie antyczne miasteczko o nazwie Phaselis. To założone w VII w. p.n.e. miasto handlowe, które było w posiadaniu wielu ludów, m.in.. Rzymian czy Persów. W Phaselis uprawiano róże, z których wykonywano perfumy. Z tego powodu miasto stało się ośrodkiem handlu. Zwiedzając to antyczne miasto zobaczymy pozostałości domostw, sklepów czy łaźni, agorę, pozostałości akweduktu, antyczne napisy. Z kolei z pozostałości niewielkiego teatru jest przepiękny widok na góry Taurus. 


Автор

Joanna S-B
Joanna S-B

Cześć. Mam na imię Asia. Jestem historykiem z zamiłowania i wykształcenia. Sześć lat temu odkryłam piękno Turcji i pokochałam ten zakątek świata. Moim ulubionym miejscem na ziemi stała się Alanya, z której wyruszyłam na wyprawy, aby zgłębiać wiedzę na temat tego kraju, jego historii, zabytków, kultury, tradycji. Uwielbiam kuchnię turecką oraz gościnność i otwartość mieszkańców tego kraju. Postaram się przybliżyć to, co mnie w Turcji urzekło i zaszczepić w was chęć poznania tej Krainy 1001 Nocy.

02.02.2021 08:17